Je všeobecne známe, že opeľovače sú nevyhnutné pre produkciu potravín a rozmanitosť druhov rastlín. Dôležitou súčasťou pre existenciu a reprodukciu opeľovačov je rozmanitosť biodiverzity vrátane pestrej flóry v podobe vysádzania stromov a kríkov, zakladania včelích pastvín, hmyzích hotelov. Ide o vytváranie priaznivých podmienok pre opeľovače či už na záhrade v rodinnom dome alebo na balkóne. Ako im vie pomôcť každý z nás? Skúsená včelárka Eszter z rodinnej firmy Zlatý Nektár považuje za dôležité dbať o týchto drobných silákov a prezrádza, ako im môžeme poskytnúť úkryt pred ruchom mesta či pred neduhmi rozširujúceho sa vidieckeho betónu.
Hmyz je základom potravinového reťazca a živého sveta, zohráva dôležitú úlohu pri rozklade organického odpadu, opeľovaní rastlín a základnom fungovaní ekosystémov. Môže to znieť prekvapivo, ale často aj rastlinné plochy v mestách alebo na vidieku môžu poskytnúť domov pre mnohé druhy, ktoré sú vytláčané zo svojich biotopov odlesňovaním a priemyselnou pôdou, ktorá je silne chemizovaná.
Včelie pastviny môžu poskytnúť pre opeľovače nie len potravu ale aj úkryt a domov. Udržiavajú vlhkú pôdu a zabezpečujú to, že betón okolo nás sa nezohreje do extrémnych teplôt. Včelie pastviny sú jedným z najlepších spôsobov pre zamedzenie otepľovania nášho okolia.
„Na mnohých miestach je už teraz neznesiteľne horúco a aj keď nenastane intenzívnejšie otepľovanie, je potrebné urobiť niečo na zmiernenie tohto stavu. Tieto zmeny sa neuskutočnia zo dňa na deň a bez pomoci verejnosti a jednotlivcov to jednoznačne nepôjde. Neexistuje žiadny konkrétny tip, ale existujú isté overené spôsoby konania, ktoré by azda každý z nás mal začať uplatňovať, skúšať a formovať podľa seba. Myslím si, že vytváranie včelích pastvín je jednou z týchto malých, ale dôležitých krokov a dúfam, že čoraz viac ľudí si uvedomí potrebu nahradiť fádne, monotónne trávniky a betón plochami plnými rastlín, života a rozmanitosti,“ hovorí skúsená včelárka a milovníčka prírody Eszter Máté Csatlósová.
Ideálnym miestom pre vytváranie včelích pastvín je na záhradách rodinných domov, v komunitných záhradách alebo dokonca aj na balkónoch. Čo konkrétne môže urobiť pre opeľovače každý z nás?
Doprajte istej časti v záhrade „bujný rast“ v podobe včelích pastvín
Ak bývate v rodinnom dome, tak jednoznačne disponujete záhradkou, trávnikom, v rámci čoho máte jedinečnú možnosť vytvorenia domova pre opeľovače. Ako? Úplne jednoducho, stačí ak im pri kosení trávy necháte istú časť nedotknutú, ideálne im doprajte pestré rastlinstvo. Výsadba a pestovanie kvetinových pastvín je možná nie len na vidieku, ale aj v mestských oblastiach, ak máte malý balkón, lodžiu, okno alebo ste členom komunitnej záhrady. Aj tam máte možnosť vysadiť rastliny priťahujúce hmyz. Na výsev a výsadbu sú vhodné najmä pôvodné druhy rastlín, divo rastúce rastliny a bylinky. Opeľovače obľubujú najmä rastliny ako levanduľa lekárska, echinacea purpurová, rebríček, železník, materina dúška, krasuľka. Odmenou pre vás bude bzukot opeľovačov, ktorým prostredníctvom rastlín doprajete úkryt i potravu.
Dajte zbohom pesticídom!
Tradičné pesticídy sú veľmi škodlivé ako pre živočíchy tak aj pre rastliny a doslova vyhubia všetko živé v prírode. Nie len voči prírode, ale v každom ohľade je lepšie vzdať sa chemikálií a namiesto nich používať prostriedky na prírodnej báze, ktoré sú šetrnejšie a menej invazívne. Za preskúmanie tiež stojí napríklad aj svet permakultúry, ktorý vás naučí žiť v súlade s prírodou bez chemikálií a pesticídov.
Boj proti chemikáliám nemusí končiť len vo vlastnej záhrade. Aj pri obyčajnom nákupe potravín sa môžete stať konzumentom ovocia alebo zeleniny plnej pesticídov. Ako sme už vyššie uviedli, tak tie nie sú vhodné ako pre rastliny a živočíchy, rovnako ani pre nás – ľudí. Chemicky postrekovanému ovociu a zelenine sa môžete vyhnúť nákupom na trhoch, konzumovaním sezónnych alebo BIO potravín či vypestovaním zeleniny vo vlastnej záhrade.
Kompostujte
Kompostovanie je nie len jednoduché, ale dokonca aj veľmi prospešné pre pôdu, rastliny a živočíchy. Skompostovať je možné všetky zvyšky ovocia alebo zeleniny, ktoré nie sú chemicky ošetrované (okrem citrusov), kúsky konárov, trávu a podobne. Kompost ponúka dokonalý úkryt pre hmyz, niektoré druhy dokonca napomáhajú k jeho rozkladu. Kompost je následne prospešné využiť pri vysádzaní rastlín alebo stromov, nakoľko kompost dodá pôde patričné živiny.
„Neexistuje žiadny konkrétny tip, ale existujú isté overené spôsoby konania, ktoré by azda každý z nás mal začať uplatňovať.“
Ponechajte hmyzu úkryt v stromoch
Domov pre hmyz a opeľovače ponúkajú aj hmyzie hotely. Odborníci však tvrdia, že pri nesprávnom vybudovaní môžu spôsobiť pre drobných hrdinov viac škody ako úžitku. Ako im teda pomôcť? Riešenie môže byť veľmi jednoduché priam sedliacke. Opeľovačom stačí ponechať staré kmene stromov, pár konárov, ba dokonca si vedia pochutiť aj na rastlinách, ktoré sa nachádzajú v skalkách.
Nebojte sa vody a blata
Najmä na južnom Slovensku sa záhradkári obávajú vodných plôch, nakoľko tie sa stávajú domovom pre konáre. Exituje však jeden neškodný spôsob, ako vytvoriť prísun vody pre opeľovače a drobné vtáctvo: do podtácky vložte kamene a následne nalejte vodu. Takto sa drobní hrdinovia ľahko dostanú k pitnej vode a zároveň sa budú môcť osviežiť bez hrozby utopenia. Vodu často meňte pred spomínanými komármi. Osvieženie pre motýle je možné vytvoriť ešte jednoduchšie, vďaka bahnitým mláčkam totiž môžu prijať dostatok vody i živín z pôdy.
Je jednoznačné, že zmena prichádza od každého jedného z nás. Vytvorením jednoduchých podmienok pre opeľovače môžeme spoločne prispieť vytvoreniu priaznivejších podmienok pre ich existenciu a tiež vieru v lepší zajtrajšok ľudstva.
Aj my v spoločnosti Zlatý Nektár chceme pridať ruku k dielu a preto počas celého mesiaca MAREC 2023 pribalíme ku každej objednávke nad 29€ mix semiačok kvietkov, ktoré sú obľúbené medzi opeľovačmi.