Saunovanie je známe svojimi pozitívnymi účinkami na telesné aj duševné zdravie už od nepamäti. Druhy sauny a rituály počas saunovania prešli rokmi rôznymi premenami. Aktuálne sa do popredia dostáva napríklad saunovanie s medom. Med sa nie len postará o sladší zážitok zo saunovania, ale má aj množstvo pozitívnych účinkov na zdravie. Ako na saunovanie s medom? Čítajte ďalej!
Je všeobecne známe, že saunovanie je zdraviu prospešné. Ale čo všetko dokáže urobiť pre naše zdravie a ako z neho vyťažiť čo najviac?
Pozitívne účinky saunovania
Pri dodržaní pár jednoduchých pravidiel počas saunovania sa môžete tešiť na pozitívne účinky tejto činnosti. Primárne ide o posilnenie imunity, relax a detoxikáciu. Podľa odborníkov táto relaxačná činnosť podporuje napríklad správnu funkciu imunity, prekrvenie ciev, regeneráciu svalov, psychické zdravie a v určitom smere aj športovú výkonnosť. Saunovanie je možné doplniť aj o rôzne rituály. Aktuálne je v saunovom svete veľmi obľúbený med.
Med do sauny: Aké sú jeho výhody?
Povzneste level saunovania na vyšší stupeň a objavte pozitívne účinky medu v saune! Med sa všeobecne vyznačuje hydratačnými a zmäkčujúcimi vlastnosťami, pokožke tak dodá pružnosť a hebkosť – nie nadarmo sa využíva v dermatológii už od nepamäti 😉. V kombinácii s vlhkosťou zo sauny sa môžete tešiť na skutočne hydratovanú a jemnú pokožku. Antibakteriálne účinky medu sa prejavujú nie len v prípade prvých príznakov choroby, ale rovnako je med nápomocný v rámci prevencie proti kožným ochoreniam. Antibakteriálne účinky medu dokážu pomôcť predchádzať kožným vyrážkam a infekciám. Saunovanie je už len samo o sebe formou relaxu, avšak vôňa a pocit medu na pokožke dokáže tento pocit umocniť.
Saunovanie s medom: Krok po kroku
Saunovanie s medom je nie len veľmi príjemné, ale (ako sme si povedali vyššie) aj veľmi zdraviu prospešné. Všetky vitamíny a minerály sa totiž oveľa jednoduchšie dostanú do tela cez pokožku. Aby ste zo saunovania s medom vyťažili čo najviac, tak vám prinášame náš overený postup, ako to robíme my.
1. Zábal z morskej soli
Po tom ako ste si vychutnali teplo sauny, urobte si „zábal z morskej soli“. Ešte na vlhkú pokožku naneste morskú soľ, tá poslúži ako peeling na odumreté kožné bunky a zanechá póry otvorené, pričom pripraví pokožku na druhý krok.
2. Doprajte si medovú masáž
Keď zábal z morskej soli zaberie, naneste na pokožku med. Med hydratuje a vyživuje pokožku a zároveň povzbudzuje zmysly svojou príjemnou vôňou a textúrou. Med sa nanáša na telo jemnou masážou v priebehu saunovacieho procesu. Naniesť ho môžete aj na tvár alebo do vlasov 😊 Azda ani nemusíme prízvukovať, že najlepší a najčistejší med je med priamo od včelára.
3. Doprajte si relax a precíťte pozitívne účinky procesu
Med nechajte na tele po dobu 3-5 minút. Potom, čo sa med dobre vstrebe do pokožky, na chvíľu relaxujte v saune, aby ste naplno využili výhody ošetrenia. Užite si teplo procesu a pocit hodvábnej pokožky. Po saune med spláchnite teplou vodou, nepoužívajte žiadnu špongiu ani mydlo.
Podľa toho, čo máte k dispozícii, si môžete po procese dať ľadovú sprchu, vyliať na seba vedro ľadovej vody alebo sa ochladiť v ľadovom bazéne či jazierku. Nezabudnite následne dodať telu tekutiny! Najlepšie veľké množstvo čerstvej vody, ovocnej šťavy alebo čerstvého ovocia.
Aj napriek priaznivým účinkom, saunovanie nie je určené pre každého. Mali by ho vynechať ženy počas silnej menštruácie, ľudia s bolesťou hlavy alebo s vysokým krvným tlakom. Vždy sledujte svoje psychické zdravie a pri zdravotných otázkach týkajúcich sa saunovania, sa poraďte s vašim lekárom.
Bonus od včelárky Eszter: Medové peelingy vhodné (nie len) do sauny
Kto by mohol lepšie poznať „recepty“ na peelingy z medu ako samotná včelárka Eszter zo Zlatý Nektár! „Tieto peelingy sú u nás veľmi obľúbené, sú to vlastné recepty. Môžete ich skladovať v malej dóze, ktorú si zoberiete so sebou do sauny,“ radí skúsená včelárka a milovníčka saunovania.
Peeling s medom a soľou:
- 1/2 šálky jemnej morskej soli
- 1/4 šálky medu
- 2 polievkové lyžice kokosového oleja (alebo iného nosného oleja, ako je mandľový olej)
Do peelingu môžete pridať aj pár kvapiek esenciálneho oleja v lekárenskej kvalite, ako je napríklad HANUS (slovenské éterické oleje) dostupné aj na webe zlatynektar.sk
Kávový peeling:
- 1/2 šálky čerstvej mletej kávy
- 1/4 šálky medu
- 1-2 lyžice kokosového oleja (voliteľné, pre textúru a hydratáciu)
Oba peelingy sú vhodné ako do sauny, tak aj do sprchy, vďaka čomu bude vaša pokožka pružná, hydratovaná a pripravená na ďalšiu starostlivosť.