Vianoce sa jednoznačne vyznačujú pokojom a príjemným pobytom vo vlastnom domove. K vytvoreniu tej pravej vianočnej atmosféry častokrát siahneme po sviečkach. U nás sú jednoznačnou voľbou sviečky z včelieho vosku, ktorú sú nie len voňavé, ale majú krásny plameň a množstvo priaznivých účinkov pre zdravie. Ale čo so zvyšným voskom, ktorý nám po dohorení takýchto sviečok ostane? Svoje domáce tipy a triky nám prezradila včelárka Eszter, u ktorej nevyjde ani kvapka včelieho vosku nazmar!
Jednoznačne sa už nejeden z nás stretol so scenárom, kedy nám dohorela obľúbená sviečka z včelieho vosku a proste sme nemali srdce na to, aby sme zvyšný vosk vyhodili. Máme pre vás dobré správy! Takémuto vosku môžete dať nový význam, dokonca hneď vo viacerých smeroch.
Starostlivosť o drevený nábytok
Ak máte v domácnosti masívny drevený nábytok, tak je ďalší osud vášho zvyšného vosku viac ako istý. Vosk pri ďalšom upratovaní jednoducho použite na starostlivosť o nábytok. Natrieť môžete napríklad také miesta, ktoré nie sú viditeľné, ale skôr hlučné. Stopku takto viete dať vŕzgajúcim šuplíkom na komode alebo písacom stole. Rodinná firma Zlatý Nektár okrem iného chystá aj balzam na drevený nábytok, ktorý bude vhodný na dosky na krájanie, varešky, drevený nábytok a iné.
Šnúrky a zipsy ako nové
Pri malých deťoch nie je ničím nezvyčajným, ak sa stretávame s rozstrapkanými šnúrkami alebo zaseknutým zipsom. Malých nezbedníkov môžu tieto nepríjemnosti rozrušiť a včelí vosk môže byť ich prvou pomocou! Na rozstrapkaný koniec jednoducho nalejte vosk a nechajte ho zaschnúť. Pri zaseknutých zipsoch to je ešte jednoduchšie. Stačí ak zúbky zipsov jednoducho pretriete voskom a následne potiahnete zips niekoľkokrát tam a späť, až kým to nepôjde hladko a bez problémov.
Vyrobte si vlastné voskované obrúsky na potraviny
Azda najobľúbenejším a najekologickejším spôsobom ako využiť zvyšný včelí vosk, je vyrobiť z neho niečo nové. Rozmýšľali ste už nad tým, že by ste nahradili plastové sáčky za ekologické obaly? Tak teraz je vaša šanca vyrobiť si vlastné voskované obrúsky.
Na výrobu voskovaných obrúskov budete potrebovať:
- Plátno (ako ideálne sa uvádza bavlna či ľan)
- Včelí vosk
- Strúhadlo
Sú dva spôsoby ako môžete čo najlepšie a zároveň najjednoduchšie dostať včelí vosk do látky.
- Včelí vosk rovnomerne nastrúhajte na plátno a cez papier na pečenie prežehlite.
- Včelí vosk rovnomerne nastrúhajte na plátno a vložte do vyhriatej rúry na 70°C na 5-7 minút.
Azda najlepšie sa vosk vpije do látky prežehlením. Následne nechajte obrúsok voľne položený alebo zavesený, kým neuschne.
Nech sa páči, máte hotový voskovaný obrúsok, do ktorého môžete pokojne zabaliť desiaty, či zvyšky ovocia alebo zeleniny. Podľa skúseností je známe, že obrúsok takto vydrží aj rok, pričom ho neskôr stačí osviežiť rovnakým spôsobom, ako ste ho vyrobili 😊
Dajte zbohom premoknutým topánkam
Včelí vosk je naozaj čarovný. Vedeli ste, že má hydrofóbne účinky? Ak sa teda najbližšie rozhodnete pre beh v daždi, tak predtým navoskujte svoje látkové tenisky. Ako na to? Včelí vosk najprv nastrúhajte, tak sa vám bude jednoduchšie nanášať na topánky. Po navoskovaní topánky prefúkajte fénom, vďaka čomu vosk povolí, a kefou alebo zubnou kefkou vosk „vmasírujte“ do topánky. Včelí vosk má prirodzene žltú farbu, tak je možné, že po navoskovaní dôjde k jemnej zmene odtieňu vašich topánok.
Nenašli ste pre váš vosk ten pravý zmysel? Aj cesta späť do prírody je jedna z možností. Čistý včelí vosk, ktorý neobsahuje vonné oleje alebo pridané látky je veľmi jednoduché aj kompostovať. Veľmi jednoducho sa rozloží a stane sa súčasťou kolobehu v prírode.
Ak ešte stále nemáte svoju vlastnú sviečku z včelieho vosku, tak si ju viete veľmi jednoducho zaobstarať z e-shopu www.zlatynektar.sk