Uncategorized

Med je neoddeliteľnou súčasťou kuchýň už od nepamäti. Včelárske remeslo malo v minulosti tradíciu v nejednej rodine a dnes sa stretávame s týmto trendom znova. Prečo sa ľudia znova rozhodli objaviť toto remeslo a prečo by sme sa aj my mali rozhodnúť pre kúpu medu od včelárov z lokálnej včelej farmy? Zhrnuli sme všetky výhody!

Ak si zakúpite med v niektorom zo známych obchodných reťazcov, tak sa na prvý pohľad môže zdať, že ste sa rozhodli správne. Opak je však pravdou a med zo zahraničia má mnoho znakov, ktoré diktujú jasnú stopku pre jeho kúpu. Alternatívou je preto domáci med, zo Slovenska, priamo od včelárov. Takýto med je dnes už veľmi ľahko dostupný a má mnoho výhod.

 

Známy pôvod

 

Jednou z hlavných výhod medu od včelára je známy pôvod. Veľké obchodné reťazce a výkupcovia medu ponúkajú lacný, dovezený med. Pôvod týchto medov často nie je známy, keďže označenie pôvod EU alebo mimo EU, nemôžeme považovať za jasné miesto produkcie. Nakoľko istotu má človek v dnešnom svete len vtedy, ak ide priamo ku zdroju, tak jasnou voľbou sú včelári a malé rodinné firmy, ktoré sa zaoberajú výrobou a spracovaním medu a výrobkov z neho. V takomto prípade je známe nie len miesto spracovania medu ale aj konkrétne miesto, odkiaľ včielky zbierajú peľ a nektár.

Dobrým príkladom je veľmi obľúbený agátový med z dielne rodinnej firmy Zlatý Nektár, ktorý je dorábaný v oblasti Chránenej krajinnej oblasti Latorica, na Medzibodroží. V tejto oblasti sa nenachádzajú žiadne továrne, ktorých splodiny by mohli med kontaminovať. Včely žijú priamo (aj) v agátovom lese, kde zbierajú peľ a nektár.

 

Prírodné zloženie

 

Dovezené medy často obsahujú nepovolené látky a antibiotiká. Takéto zložky jednoznačne nemajú miesto v skutočnom domácom mede od včelárov, ktorí svoju prácu robia celým srdcom a každý svoj voľný čas venujú tomuto remeslu. Každý z medov z dielne Zlatý Nektár obsahuje jedine také zložky, ktoré pochádzajú z domáceho prostredia alebo majú známy pôvod. Popri mede, ktorý sa získava od včielok z oblasti Medzibodrožia, hovoríme aj napríklad o levanduli z miestneho poľa, šípok z úbočia Tarbucky alebo bazy z oblasti Latorica.

 

Ďalšie včelie produkty

 

Kde je med, tam sú aj ďalšie včelie produkty! Okrem kvalitného medu si od včelárov môžete zakúpiť aj užitočné produkty ako napríklad medové variácie, propolis, včelí vosk, sviečky z včelieho vosku alebo aj včelobaly či medovinu. Obľúbená je aj kozmetika so včelím voskom akou sú napríklad prírodné mydlá alebo krémy na ruky a nechty čo balzamy na pery. Nenašli ste v ponuke tú správnu medovú kozmetiku pre vás?  Vyrobte si ju sami! Rozhodnúť sa môžete napríklad pre domáci medový peeling na pery. Pripravte si: 1 čajovú lyžičku medu, 1 čajovú lyžičku cukru, trochu kvalitného olivového oleja. Všetky ingrediencie zmiešajte v miske, kým nezískate pastu. Tú si na niekoľko minút natrite na pery.

 

 

Podpora Slovenských podnikateľov

 

Slovensko má toľko výnimočných, chutných a zdravých výrobkov, ktoré jednoznačne stoja za to! Tak prečo váhať s ich kúpou? Pôvod slovenských produktov je ľahko vystopovateľný, pričom je známe, že slovenskí výrobcovia podporujú jeden druhého tým, že vzájomne od seba odkupujú jednotlivé suroviny. Takto budete mať istotu, že napríklad levanduľa v mede, bude pravá Slovenská a nie dovezená Francúzska. Máte nejaké otázky ohľadom zloženia alebo výroby jednotlivých produktov? Či včely skutočne opeľujú rastliny mimo mesta a priemyselných oblastí alebo čo je to vlastne ten pastovaný med? Pri zahraničných výrobcoch je ťažké niekomu adresovať podobné otázky. Pri Slovenských výrobcoch nemusíte váhať a smelo im môžete položiť takéto alebo aj podobné otázky, na ktoré vám radi zodpovedia.

 

 

Ak sme Vás presvedčili na kúpu domáceho medu priamo od včelárov, tak jednoznačne nebudete ľutovať! Môžete sa tak tešiť nie len na lahodnejší čaj s medom ale aj na rôzne letné nápoje alebo svoje miesto nájde aj v tradičnej marlenke či medovníkoch. Je len na vás, na aké účely sa rozhodnete využiť svoj 100% prírodný med so známym pôvodom od rodinnej firmy Zlatý Nektár.

 

 

Pridaj komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené s *

Uverejniť komentár