Včelí vosk a výrobky z neho nie sú na trhu žiadnou novinkou. Využitie včelieho vosku bolo veľmi obľúbené už aj v minulosti, o čom svedčia aj historické nálezy. Na čo používali včelí vosk naši predkovia a ako sa dá najlepšie využiť aj v modernej domácnosti? V našom prvom (oficiálnom) blogovom príspevku sme si posvietili práve na tento univerzálny zázrak, ktorý je známy pod menom včelí vosk.
Jednoznačné dôkazy o využívaní včelieho vosku sa datujú do čias starovekého Egypta. Včelí vosk sa používal na balzamovanie zosnulých a k uzatvoreniu rakiev, čo proces mumifikácie iba doviedlo do dokonalosti. Okrem toho Egypťania objavili aj čaro sviečok, ktoré vyrábali zo včelieho vosku. Tento dobrý zvyk si privlastnili aj Rimania a Gréci a postupne sa sviečky zo včelieho vosku stali obľúbenými aj medzi ostatnými štátmi vtedajšej Európy. Zaslúžila sa o to najmä rímsko-katolícka cirkev ktorá uzákonila to, že v jej kostoloch je možné používať sviečky vyrobené výlučne z včelieho vosku.
Ako vzniká včelí vosk?
Med je najznámejším finálnym produktom, ktorý včielky produkujú. Medziproduktom, resp. sprievodným produktom je aj včelí vosk, ktorého vznik sa môže zdať záhadným, avšak je prirodzeným procesom. Samotný včelí vosk je sekrečným produktom mladých včiel, ktoré vosk využívajú na tvorbu voskových plástov. Mladé robotnice ho vyrábajú zo zjedeného peľu z kvetov a miestom vzniku vosku je špeciálna žľaza, nachádzajúca sa na zadočku robotnice, ktorá produkuje jemné šupinky. Pri vylučovaní je vosk priehľadný a následne prežúvaním včiel sa farba zmení na bielu. Žltú farbu, ktorá je nám asi najznámejšia, získavajú z olejov pochádzajúcich z peľu a propolisu. Usilovné robotnice vytvárajú z včelieho vosku plásty medu, kde sa vyvíja potomstvo a kde zhromažďujú peľ a nektár, z ktorého potom vytvárajú med.
Využitie včelieho vosku
Včelí vosk sa využíva vo viacerých oblastiach ako napríklad v kozmetike, potravinárskom priemysle alebo sa pridáva do čistiacich prostriedkov. V dôsledku jedinečného zloženia včelieho vosku je ideálnou zložkou kozmetických prípravkov a prírodných mydiel. Je bohatý na vitamín A, ktorý podporuje vývoj zdravých buniek. Včelí vosk sa do kože nevstrebe, nebráni dýchaniu kože. Na koži vytvára jemnú ochrannú vrstvu, ktorá zabraňuje vysušeniu pokožky a chráni pred poveternostnými vplyvmi.
Pre jeho dokonalú vlastnosť odpudzovania vody sa včelí vosk vo veľkej miere používa aj na ošetrenie dreva a ako ochrana proti vlhkosti. Oblasť použitia je široká, môže sa aplikovať na nábytok, schody, podlahu, dvere, okná a akýkoľvek drevený povrch, ktorý je potrebné ošetriť. Renesanciu zažívajú aj obrúsky napustené včelím voskom, ktoré slúžia ako ekologická alternatíva namiesto hliníkovej alebo potravinárskej fólie či igelitového vrecka. Takéto obrúsky a vrecia sú vhodné na balenie potravín, pečiva alebo ovocia a zeleniny.
Sviečky z včelieho vosku
Z včelieho vosku sa vyrábajú aj sviečky, ktoré si kvôli ich všestrannosti a dobrým vlastnostiam vyžadujú výnimočnú pozornosť. Už len skutočnosť, že sviečka z včelieho vosku sa skladá výlučne z prírodných materiálov, stojí za spomenutie. Sviečka z včelieho vosku má jedinečnú vôňu prírody a teplý, príjemný plameň. Veľakrát sa stáva, že (žiaľ) včelí vosk miešajú s iným voskom, najmä parafínom, ale takto stráca svoje pozitívne účinky. Sviečky z dielne Zlatý nektár majú 100% prírodné zloženie bez zbytočných pridaných látok, ktoré by len narušili štruktúru týchto jedinečných prírodných výtvorov.
Včelí vosk je zázrakom prírody. A nie len vďaka sviečkam a kozmetike, ktoré sa z vosku vyrábajú, ale už len samotná existencia včiel je významná. Včely sú jednoznačne alfou a omegou poľnohospodárstva, keďže opeľujú až 70% rastlín. Bez ich práce by neboli plodiny a ťažko by sa žilo na planéte, kde nie je ovocie a zelenina.