Má mnoho pomenovaní: tekuté zlato, dar od včiel, elixír života alebo prírodné antibiotikum. V každom z prípadov je však reč o produkte, ktorý už stáročia pre ľudstvo produkujú včely. Med každodenne vzniká vďaka symbióze a vzájomnej starostlivosti, ktorá prebieha medzi ľuďmi a usilovnými včeličkami. Ale na čo všetko je vlastne možné používať med? Viac o tomto všelieku sa môžete dočítať v našom najnovšom blogovom príspevku.
Med je azda najznámejším produktom od včiel. V závislosti od polohy včelstiev sa rozlišuje agátový med, včelí med kvetový alebo na trhu sa nachádzajú aj kombinácie ďalších darov prírody s medom. Med je jednoznačne najviac využívaný na jeseň a v zime, kedy je neodmysliteľnou súčasťou čajov a rôznych teplých nápojov. Toto však nie je jediný spôsob ako využiť med, jeho pozitívne účinky sa dajú zužitkovať aj v mnohých iných oblastiach.
Sladidlo s vitamínmi
Napriek tomu, že sa o sacharidoch hovorí ako strašiaku, tak pri sladení medom nemusíte mať žiadne výčitky! Vďaka svoju nízkemu glykemickému indexu môžete med použiť namiesto tradičného cukru. Svoje miesto tak jednoznačne zaujme nie len v teplých nápojoch ale aj v nejednom recepte. V kombinácii s inými superpotravinami ho môžete použiť aj ako vitamínovú bombu! Med s aróniou jednoznačne patria do tejto kategórie. Táto dvojica posilňuje imunitu a arónia okrem iného pôsobí aj ako antioxidant a má protizápalové účinky. Vďaka svojej príjemnej farbe, vôni a chuti je vhodná do čajov, jogurtov alebo na chlebíku je vynikajúcim štartérom do nového dňa. Vysoký obsah vitamínu C obsahuje napríklad aj zázvor, ktorý sa etabloval aj do prípravkov z medu. Zázvor v mede je dokonalým doplnkom do šálky čaju počas chladných jesenných dní. Zaujímavým spôsobom si takto môžete pripraviť svoju imunitu na neduhy chladného zimného počasia.
Prírodné antibiotikum, liek na chrípku
Med sa už len sám o sebe považuje za prírodné antibiotikum a jeho pravidelné užívanie je často účinné ako prevencia voči chorobám a tiež posilňuje organizmus. Aktuálne je na trhu veľmi obľúbený pastovaný kvetový med, ktorý sa vyznačuje svojou krémovosťou a tým, že pri procese spracovania pastovaného medu nedochádza k znehodnoteniu vitamínov a minerálov. Pociťujete prvé znaky chrípky alebo prechladnutia? Liečbu by ste mali zahájiť ihneď, pričom nebudete potrebovať nič iné ako lyžičku medu a cesnak. Túto liečivú dvojicu jednoducho prehltnite a zapite teplým čajom. Zmiernenie príznakov zbadáte aj v prípade bolesti hrdla. Med totiž napomáha k ukľudneniu podráždeného hrdla alebo pri miernom kašli.
Dezinfekcia a hojenie rán
Med je už od nepamäti jedným z tých pomocníkov, ktorí napomáhali pri rôznych poraneniach pokožky. Vďaka antibakteriálnym účinkom napomáha k rýchlejšiemu hojeniu rán. Okrem toho je šetrný aj voči popálenej pokožke. Toto tekuté zlato pôsobí počas masáží veľmi upokojujúco a jeho zjemňujúce účinky sa dajú aplikovať aj na popraskané pery alebo päty či suchú pokožku.
Zlepšuje spánok
Teplé mlieko so škoricou a medom patrí azda medzi najznámejšie lieky na nespavosť. Zlatý nektár myslel aj na ľudí, ktorí trpia práve týmto problémom a to tak, že našiel nie len jedno ale rovno dve riešenia! Škorica v mede je obohatená o svetoznámu cejlónsku škoricu, ktorej jednoduché rozpustenie v teplom mlieku zabezpečí pokojnú myseľ a krásne sny. Druhým variantom je levanduľový med , ktorý pôsobí upokojujúco a relaxačne. Siahnuť po ňom môžete teda hocikedy počas dňa, kedy sa potrebujete ponoriť do svojej vlastnej oázy pokoja.
Starostlivosť o pleť a vlasy
Med sa od nepamäti využíva aj v rôznych kozmetických prípravkoch. Jeho hlavným pozitívnym účinkom v prípade vlasov a pokožky je hydratácia. Na trhu sa nachádza niekoľko pleťových krémov, sprchových gélov alebo šampónov a masiek na vlasy s medom. Ale prečo by ste si nemohli vyrobiť svoj vlastný prípravok na pleť alebo vlasy? Tieto recepty sú väčšinou zložené z pár ingrediencií, ktoré sa bežne nachádzajú v každej domácnosti. Takýmto receptom je napríklad hydratačná pleťová maska s medom. Aký je postup? Jednoducho vymiešajte dve lyžice medu s dvoma malými lyžičkami smotany. Masku nechajte pôsobiť na tvári aspoň 20 minút a následne opláchnite teplou vodou. Jednoduché nie?
Máte aj vy nejaké overené „medové“ tipy? Neváhajte sa o ne podeliť v komentároch!